Przejdź do treści

Uniwersum PZPN-U

Zabieram Was dzisiaj do magicznego świata polskiej piłki z ostatnich miesięcy. Ten świat jest zarazem kolorowy jak i szary. W tym świecie ludzie raz się śmieją a raz płaczą. Nie raz marzenia są zamurowane. Postaram się też zabrać Was do cyrku oraz na kabaret. Pozwólcie, że wszystko po kolei.

Wybór Cezarego Kuleszy:

O ile mnie pamięć nie zawodzi wydarzyło się to 18 sierpnia 2021 roku. Prezes doświadczony z Jagielloni Białystok miał być przepływem świeżości i nowego poglądu na PZPN szczególnie że został wybrany z środowiska klubów piłkarskich co zdarzało się prawie nigdy.

Początek:

W pamięci zapada mi to, że Kulesza rozpoczął lawinę krajów europejskich i nie tylko, które z Rosją nie zagrają, że względu na prowadzenie ich wojny z Ukrainą. Tutaj mały plus. Polska awansowała na mundial w ostatecznym rozrachunku pokonując w barażach Szwecję.

Przedtem jednak:

Przedtem jednak Cezary Kulesza zatrudnił Czesława Michniewicza za Paulo Sousę, który uciekł do innego klubu. Czy po czasie dziwię się Sousie? Absolutnie nie. Nie o tym jednak mowa. Czesław Michniewicz jest co najmniej kontrowersyjną osobą w świecie polskiej piłki. Ciągnie się po nim etap z Ryszardem F. Prawda jest niby taka, że nie ma żadnych zarzutów czy nawet podejrzeń dla byłego selekcjonera reprezentacji, ale te 711 rozmów z nim są jednak zapisane w historii. O czym panowie rozmawiali? Podejrzewam, że nie chodzi o to co dzisiaj na obiad.

Dobrze dobrze zostawmy biednego Michniewicza i idźmy dalej.

Mundial 2022:

Pobyt na mundialu to dla wielu państw powód do dumy, ale życie bez afer w PZPN byłoby nudne. Tak o to także za sprawą Premiera Morawieckiego wybuchła afera premiowa tuż po mundialu. Jakoś tak wszyscy się gubią w zeznaniach na temat tej afery. Dziwnym trafem pamięć jakoś ulotniła się. Cóż, żeby było mało zrobiono to przed meczem z Francją zaraz po wyjściu z grupy. Dobry termin nawet bardzo. Ile można przecież siedzieć na katarskim słońcu. Świetny wynik na mundialu, a po co to komu? Lepsze są pieniądze których no ta bene i tak nie dostali. Nic nikt nie wie. Każdy mówi co innego i gubi się w swoich zeznaniach. Czesław Michniewicz mówi jedno, Łukasz Skorupski drugie, Lewandowski trzecie, a media czwarte. Najnowsza wersja to chyba ta Roberta Lewandowskiego, czyli ta, że owszem był temat, ale większość z nich pieniędzy nie chciała i zrezygnowała z nich. Słowo większość ma tutaj chyba ogromne znaczenie.

Konflikt:

W ostatnim czasie w kadrze były dwie pary walk do Fame MMA. Czesław Michniewicz vs Jakub Kwiatkowski oraz Grzegorz Krychowiak vs Jacek Jaroszewski. Czesław Michniewicz zarzucił, że podczas mundialu była feralna komunikacja na to Kwiatkowski opowiedział jak wyglądała sytuacja z jego perspektywy ta ponownie nie spodobała się Czesławowi. Zawodnicy stanęli po stronie ówczesnego rzecznika. Co do konfliktu drugiego chodziło o pieniądze z kliniki i o ich zły podział.

Wybór:

Zwolnienie Michniewicza otworzyły Kuleszy kolejny wybór na selekcjonera. Przewijały się różne nazwiska. Padło na Mistrza Europy z roku 2016 Fernando Santosa. Wybór na papierze bardzo mocny. Pierwszy mecz Czechy vs Polska ostudził jednak zapał, a sam Trener już chyba wtedy stwierdził, że nic z tego nie będzie. Im dalej tym on był bardziej zażenowany i mniej się starał, bo wiedział że to nie ma sensu. Jak to napisał portal TVP Sport popełniono zostało siedem błędów.

  1. Brak pomysłu Trener nie wiedział jak ustawić tą kadrę.
  2. Brak reakcji często brakowało sensowych zmian, które będą przemyślane.
  3. Nieumiejętność stworzenia drużyny brakowało nowych twarzy, które dostałby chociaż sekundę na boisku.
  4. Brak nowości no właśnie o tym pisałem powyżej.
  5. Mimika
  6. Małe zaangażowanie
  7. Łowca rekordów. Ok, ja od siebie dodam jeszcze, że drużynie brakowało i brakuje dalej charakteru mentalnie zespół jest na innym poziomie.

Czy to było dobre rozwiązanie odpowiem po czasie, bo mądry Polak po szkodzie, że nie. Każdy co mnie zna osobiście wie, że jestem zwolennikiem trenerów z zagranicy, bo uważam że z Polski nadaję się ograniczona liczba trenerów. Spodziewałem się więcej po człowieku co miał jaja i dał Ronaldo na ławce rezerwowych.

Zapinamy pasy i jedziemy dalej, a w zasadzie wsiadamy w samolot bo lecimy do Kiszyniowa z Stasiakiem:

Afera Stasiakowa czy tam kolejna afera wizerunkowa. Osobę Mirosława Stasiaka omówiłem szerzej w poprzednim moim artykule dodam, że jest to osoba skazana. PZPN sam ją skazał, ale widocznie pamięć PZPNu jest krótka. Szkoda… Odpowiedzialność za wzięcie Stasiaka skazanego za korupcje wzięła na siebie firma Inszury nie ma potwierdzenia, że PZPN o tym wiedział, ale ja sam nie wierzę że nic nie wiedzieli proszę Was. Wolę po raz tysięczny obejrzeć Shreka niż po raz kolejny słuchać bzdur o PZPN i że nic nikt nie wie. Doktorzy weźcie dajcie im leki na lepszą pamięć, bo jakoś tak magicznie w PZPN nic nikt nigdy nie wie. Wtedy było blisko, żeby stracić większość swoich sponsorów no bo jak masz rozwiązanie bardzo dobre, lepsze i najgorsze wybierasz najgorsze prawda? Nawet jeśli nikt o tym nie wiedział zdjęcia i filmy mówią co innego to i tak idzie na konto PZPN bo mają obowiązek robić werifikację.

Korupcji ciąg dalszy:

Pozwólcie, że tak zatytułuje ten podtytuł kwestia klipu z Puchar Polski, gdzie jest Antoni F. sędzia piłkarski skazany za korupcję. Praktycznie ciągle przyjmował łapówki i ustawiał w ten sposób mecze. Cóż ostatecznie wpłacił kaucję i został zwolniony z aresztu, później nawet jeszcze pracował w sporcie. Co nie zmienia faktu, że to kolejna wizerunkowa wpadka.

Brak biletów dla dzieci? Trudno

Obiecane były bilety dla różnych klubów z akademii piłkarskich z różnych części kraju. Mecz Polska vs Wyspy Owcze miał być spełnieniem marzeń dla tych dzieci. Tutaj też zawinił Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, który poinformował w sumie niedługo przed meczem, że wejściówek nie będzie.

Kolejna afera:

Wybaczcie, ale czy wiecie na jakim etapie stanęła kwestia ustawiania meczy w 3 lidze? Jakoś tak dawno nie słyszałem o tym. Czy ta sprawa w ogóle drgnęła czy została zamieciona pod dywan? Ostatnio słyszałem tylko kwestię, że badają to sprawę. Badać to może lekarz tutaj potrzeba konkretnych dowodów, które imo są widoczne gołym okiem.

Zwolnienia:

Zwolnić dwóch członków sztabu podczas zgrupowania? Żaden problem dla Probierza i PZPN i tak o to pożegnali się dwaj członkowie sztabu. Nieoficjalnie mówiło się o totalnej głupocie oficjalnie prawdopodobnie przestali pasować do wizji Probierza.

Probierz:

Co do wyboru Trenera Papszun mówi, że ta kwestia to był pic na wodę. Od początku było pewne, że nowym selekcjonerem będzie kolega Cezarego Kuleszy Michał Probierz. Nie kwestionuje umiejętności Probierza bo wierzę w niego i trzymam kciuki zresztą jak za każdego Trenera, ale czy to był wybór który nie przeszedłby bez echa? Nie. Na razie na plus zapiszę dla Probierza dużo nowych nazwisk.

Pismo Sądowe:

Za określnie pijani działacze Piotr Żelazny dostał wezwanie sądowe od PZPN. Ataki na dziennikarzy itd są na porządku dziennym i tak nastał kolejny punkt. Nie będę tutaj się więcej rozpisywał, ale Polski Związek Piłki Nożnej powinien mieć lepsze rzeczy do roboty, bo polska piłka leży i kwiczy.

Kwestię pijanych reprezentantów Polski do lat 17 zostawię w spokoju, bo tutaj osobiście nie widzę zbytnio winy PZPN-U.

Afera Bukmacherska:

Nazwę to tak. Jak można zakazać przeciętnemu Jasiowi Kowalskiemu z b-klasy zakazać obstawiania meczów? O ile do IV ligi jestem w stanie zrozumieć ten pomysł to o tyle niżej już nie. Przypominam chodzi i ogromne kary finansowe oraz potencjalne dyskwalfikację za obstawianie meczów w bukmacherce. Ciekawe jak będą to sprawdzać? Dodam tutaj jeszcze krótki komentarz Adama Gilarskiego na portalu Weszło:

,,Wszystko zaczyna się od tego, że młody chłopak gra w a-klasie czy okręgówce i regularnie obstawia mecze. Większość przechodzi nad tym do porządku dziennego. Właśnie temu chcemy przeciwdziałać”

Logiczne prawda?

Rezygnacja z Kwiatkowskiego:

Jesteś lubiany przez kadrowiczów oraz przez zwykłych ludzi, bo dla większości kojarzysz się z dobrą erą polskiej piłki co z tobą zrobią? Oczywiście zwolnią cię. Jakub Kwiatkowski według doniesień mediów nie pasował Probierzowi od początku jako iż ten ma silny charakter. Dodatkowo był to jeden z ostatnich bastionów Bońka w PZPN, a Kulesza woli mieć swoich ludzi. Komunikat PZPN? Bez słowa dziękuję? Czy tak się żegna zasłużoną osobę? Osobę, która miała świetny kontakt z dziennikarzami, która potrafiła bardzo dobrze ogarniać kwestię organizacyjne? Kojarzę inne lepsze pożegnania no cóż czego się spodziewać innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *