Przejdź do treści

Moto-jelcz Oława historia oraz doświadczenie

Wstęp:

Wracam do swojej serii artykułów. Zostałem poproszony o Moto-Jelcz Oława, więc dziś ten zespół pójdzie na tapet. Oława piękne miasto nad rzeką Odrą i Oławką może pochwalić się ciekawą tradycją piłkarską. O czym trochę więcej w tekście.

Historia:

Tradycyjnie odpalam kartkę z kalendarza i cofam się w czasie. Zespół Moto-Jelcz Oława powstał w 1961 roku protoplasta klubu istniał, jednak już 1946 i nazywał się KS Olavia po połączeniu z JZS Jelcz powstał Moto-Jelcz Oława. Do1971 roku zespół uzyskał awans do 3 ligi. W 1973 roku po raz pierwszy byli blisko awansu do ówczesnej 2 ligi, lecz w barażach przegrali dwa spotkania. Rehabilitacja nastąpiła już rok później zespół wygrał trzecią ligę następnie pokonał dwóch przeciwników i zameldował się na boiskach drugoligowych. Do początku lat 90 klub w miarę regularnie występował na tych boiskach. W wyniku coraz gorszej sytuacji zakładów jelczańskich klub stracił główne źródło finansowania. Drużyna spadając z drugiej w 1992 już nigdy nie wróciła na zaplecze najwyższej ligi w Polsce. Pod koniec lat 90 kryzys był co raz bardziej widoczny i nad klubem wisiały czarne chmury. Efekt? Spadek Oławy w 1998 roku do IV ligi. W drugiej połowie sezonu 2008/2009 po fuzji z Wulkanem Wrocław zespół przyjął nazwę MKS Oława. W sezonie 2011/2012 zespół uzyskał awans do drugiej ligi polskiej. Tak w ramach dygresji pamiętam czasy jak właśnie w telegazecie czy gazecie powiatowej czytałem i śledziłem wyniki MKS-u było to ciekawe zjawisko, że klub z tego miasta gra tak wysoko. Niestety nic nie może wiecznie trwać jak mówi znana piosenka i zespół po zakończeniu sezonu 2014/2015 wycofał się z rozgrywek 3 ligi. Już sezon później za sprawą kibiców zgłoszono do rozgrywek c-klasy Moto-Jelcz Oławę. Decyzją Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zespół w sezonie 2016/2017 dostał szansę występów w a-klasie. Już kolejny sezon to kolejny awans. I kolejny rok to również kolejny awans. I tak o to zostali w IV lidze do dziś.

Zawodnicy:

Wielu znanych graczy przewinęło się przez klub. Nie sposób tutaj wymienić wszystkich, ale spróbuję chociaż część. Orest Leńczyk wybitny polski trener kończył karierę piłkarską w Moto-Jelcz Oława. W zespole był też Waldemar Tęsiorowski przez wiele lat piłkarz Śląska Wrocław oraz kilkukrotny reprezentant kraju. Kolejne znane nazwisko to Piotr Haśko brązowy medalista Mistrzostw Europy do lat 18 w 1984. Kolejne nazwiska, które zapewne Wam coś mówią: Mieczysław Łuszczyński, Bogdan Sak, Zygmunt Peterek, Krzysztof Konon, Grzegorz Kowalski, Robert Rosiński, Marek Grabowski, Tomasz Watrał czy inne znane postacie takie jak: Waldemar Żelasko, Piotr Kluzek, Adam Tokarz, Krzysztof Smoliński, Janusz Gancarczyk czy Marek Gancarczyk (wszyscy oni to wychowankowie klubu)

Dzisiejsza era:

Do napisania artykułu zainspirowała mnie obecna kadra zespołu. Mało w której drużynie w IV jest tyle byłych reprezentantów danych krajów. Zacznę może jednak od trenera klubu: Zbigniewa Smółki. W Oławie jest już on doskonale znany, gdyż trenował zespół MKS Oława w sezonie 2013/2014. Jest to doświadczony trener, który między innymi zdobył Superpuchar Polski z Arką Gdynią w 2018 roku. Jego doświadczenie, również i na najwyższym poziomie rozgrywkowym przynosi rozwój dla swoich graczy, szczególnie tych młodszych. Na moment, gdy piszę artykuł Moto-Jelcz zajmuje 3 miejsce w IV lidze. Propo reprezentantów krajów oraz innych doświadczonych zawodników są to między innymi: Tamari Babunadze grał do tej pory w Gruzji do zespołu przeniósł się w letnim oknie transferowym. Był reprezentantem kraju od u-17 do U-20,. Innym Gruzinem w Oławie jest Demetre Buliskeria zawodnik z dużo większym bagażem doświadczeń ma choćby na swoim koncie dwa występy w kwalifikacjach do Ligi Europy, również i on może pochwalić się reprezentacyjnym doświadczeniem, gdyż grał w kadrach od U-17 do U-21 pomijając U-20. Karol Danielik to bagaż doświadczenie z 3 ligi, gdzie rozegrał 132 spotkania. Janusz Garncarczyk to jednokrotny reprezentant Polski. Rozegrał na szczeblu Ekstraklasy 88 spotkań dokłada do tego 66 spotkań w 1 lidze. Dodatkowo jest mocno związany z klubem. Podobnie jak Krzysztof, który również może pochwalić występami na poziomie centralnym, nie inaczej sytuacja ma się z Mateuszem, który również dokłada 86 spotkań w I lidze. Podobnie Waldemar, który na zapleczu najwyższej ligi rozegrał 66 meczów. Jak widzimy Garncarczykowie dokładają spory bagaż doświadczenia, ale pokazują czym jest lokalny patriotyzm. Doświadczonych graczy jest więcej. Rafał Kohut doświadczenie z trzeciej ligi. Artur Łuczkiewicz, również doświadczenie z niższego szczebla. Łukasz Skolimowski to super snajper zespołu, który przyszedł po świetnym sezonie w Polonii Środa Śląska. Dodając do tego parę innych nazwisk można rzecz, że zespół ma potencjał na coś więcej. Spójrzmy, też ile młodzieży zespół wprowadza. Często czytam argumenty w przypadku czołowych zespołów z IV lig, że tam szkolenie młodzieży nie istnieje. W przypadku Moto-Jelcza nie można tak powiedzieć. Konsekwentnie wielu młodych zawodników dostaje swoje szansę. Zresztą Moto-Jelcz wypuścił już paru swoich wychowanków w Tour De Pologne, że tak żartobliwie ujmę. Zespół ma wiele grup dla młodych adeptów footbolu.

Podsumowanie:

Opisałem tylko część historii oraz dzisiejszej ery, by zobrazować Wam zarówno dawne czasy jak i współczesność, a przy okazji dać mały morał by się nigdy nie poddawać, nawet jeśli czasem na naszej drodze jest sztorm. Moto- Jelcz to zespół z potencjałem, który może wiele osiągnąć w perspektywie paru lat. Czy na Stadionie Miejskim w Oławie klub ujrzy czasy 2 ligi? Przekonamy się o tym. Mam nadzieję, że artykuł i obraz sytuacji przypadnie Wam do gustu. Za jakieś błędy z góry przepraszam.

1 komentarz do “Moto-jelcz Oława historia oraz doświadczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *