Przejdź do treści

Elana Toruń burzliwe losy klubu z miasta Kopernika.

Historia:

Tradycyjnie zaczynamy od historii. Tą klub ma bogatą i burzliwą. Rok 1968 powstaje Zakładowy Klub Sportowy Elana. W zakładach w Toruniu pracowało wielu byłych piłkarzy stąd mówiło się o chęci powrotu do piłki nożnej tym razem w innej roli bardziej amatorskiej. Początkowo drużyna grała z innymi zakładami oraz okazjonalnie z profesjonalnymi drużynami. Przełomowy dla klubu jest rok 1968, gdzie zgłoszono klub do rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu regionalnym. Pomimo porażki podjęto decyzję o włączeniu klubu do rozgrywek PZPN. Od początku mieli wsparcie finansowe od zakładu Elana. Cztery pierwsze sezony=cztery awanse. Po jednym sezonie w ówczesnej III lidze klub spadł do ligi 4. Wybaczcie mi drodzy kibice, ale ja będę bez cenzury. Jeden z awansów nastąpił przy zielonym stoliku. W 1970 doszło do reorganizacji rozgrywek. Gryf Toruń miał zostać rozwiązany co wykorzystali działacze Elany i tak o to doszło do połączenia. Stąd szybki awans do ówczesnej 3 ligi. Od lat 70 trwała walka o dominację w Toruniu pomiędzy Elaną, a Pomorzaninem. W 1980 znów klub wchłonął inną drużynę tym razem Victorię Toruń. Klub praktycznie upadał, a miasto nie interesowało się jego losami. Dodam tylko dla kronikarskiego obowiązku Elana rozgrywała mecze na stadionie Victorii już od lat 70. Stąd też przejęcie klubu. W latach 1986-1992 Elana była co najwyżej średniakiem trzeciej ligi. Przenosimy do roku 1991, gdzie zakład Elana z właściciela zmienił się w głównego sponsora. W 1993 doszło do dużego sukcesu zespół wygrał ówczesną trzecią ligę. Szybko nastąpił jednak kubeł zimnej wody i po roku wrócili z skąd przybili. Sezon 1996/1997 okazał się najlepszym sezonem w historii. Zespół do końca walczył o mistrzostwo. Dodatkowo królem strzelców został Jarosław Maćkiewicz. Sezon 1998/99 spadek w tym przypadku zwiastował upadek. Klub miał ogromny kredyt, a kasa świeciła pustkami. De facto klub przestał istnieć w 2000 roku. Tego samego roku powołano jednak Toruński Klub Piłkarski. Klub wzięło na swoje barki miasto. Była to kontynuacja. Klub zaczął krążyć między 3 a 4 ligą. Awans po nawet jednym sezonie w okręgówce przypadł na sezon 2017/18 gdzie zespół awansował do II ligi. Sezon później zajęli 4 miejsce, rok później zespół spadł i powtórzyła się historia o upadłości. Zespół rezerw przejęła Akademia Futbolu Elana i tak o to klub zachował, jednak ciągłość. Po wygranej w IV lidze nastąpił awans do ligi 3, gdzie występuje obecnie.

Zawodnicy:

W kadrze jest choćby doświadczony bramkarz Wojciech Pawłowski bramkarz, który skosztował trochę centralnego poziomu. Z doświadczonych zawodników jest też Mateusz Góra, który głównie doświadczenie czerpał w Słowacji. Generalnie obecny skład Elany to głównie młodzi zawodnicy, którzy dopiero budują swoją pozycję na piłkarskiej mapie polski. Średnia wieku idąc za portalem Transfermarkt wynosi 22,6. Co pokazuje, że jest to bardzo młoda drużyna, która wie jednak czego chce. Obecnie zespół ten zajmuje 2 miejsce w 3 lidze w gr.2 za Świtem Szczecin.

Akademia:

Jak możemy zauważyć ważnym aspektem jest szkolenie młodzieży, która co raz odważniej puka do pierwszej drużyny. Wymienię paru wychowanków klubu: Damian Rasak doświadczony ligowiec obecnie gracz Górnika Zabrze, Bartosz Wolski ciekawe nazwisko i znane kibicom w regionie i nie tylko, Przemysław Boldt, który liznął grania w uznanych markach czy Jarosław Maćkiewicz. Celem klubu, zresztą jest wyszkolenie nowych gwiazd.

Infrastruktura:

Główny stadion klubu znajduje się na ulicy Generała Józefa Bema. Nie jest to szczerze mówiąc najbardziej nowoczesny obiekt, ale ma swój urok. Jakiś czas temu miałem okazję przyjrzeć się jemu bliżej co będziecie mogli zobaczyć na Facebooku. Innym kompleksem jest ten niedaleko ulicy 63 Pułku Piechoty.

Podsumowując:

Chciałem Wam przekazać trochę historii pokazać w którym kierunku klub idzie i co chce osiągnąć. Pokazuję Wam, też infrastrukturę klubu oraz jego obecny potencjał. Mam nadzieję, że artykuł trafił w Wasze gusta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *