Przejdź do treści

Krakow Dragoons FC, czyli najbardziej znana drużyna obcokrajowców w Polsce.

Wstęp:

Po tym długim tytule czas wyjaśnić skąd pomysł. Dragoons Kraków to niezwykle interesująca drużyna w a-klasie okręgu Kraków w grupie 1. W Polsce raczej w niższych ligach spotykamy się z dużą większą ekipą rodzimych zawodników. Ten klub jest pewnego rodzaju fenomenem i wyjątkiem na mapie piłkarskiej.

Historia:

Mamy do czynienia tutaj z klubem założonym przez obcokrajowców zamieszkałych w Krakowie. Założycielem klubu jest Rumun: Alex Bacica. Historia klubu zaczęła się od facebookowej grupy dla obcokrajowców z Krakowa. Padło hasło idziemy pograć w piłkę i tak zebrało się paru chętnych. Na pięknym nadwiślańskim boisku kiełkował się pomysł na przyszły klub. Od 2019 zarejestrowani są w PZPN. Zespół zaczął od b-klasy, a teraz od dwóch sezonów gra na boiskach a-klasy.

Drużyna:

Na podstawie dzisiejszego składu widzimy w nim 9 obcokrajowców oraz dwóch Polaków. Ogólnie rzecz mówiąc mamy tutaj przedstawicieli takich państw jak: Indie, Ukraina, Izrael, Maroko, Holandia, Argentyna, Turcja, Demokratyczna Republika Konga, Włochy, Finlandia, Chile, Czechy, Nigeria, Algeria, Anglia, RPA, Białoruś, Portugalia, Szkocja, Hiszpania, Egipt, Norwegia i oczywiście Polska. Można powiedzieć, że mamy tutaj prawdziwa mieszanka kulturowa, aczkolwiek pokazuje to, że faktycznie świat łączy jedno i hasło łączy nas piłka jest trafnym określeniem.

Cel:

Dobrze, ale jakie cele ma ta drużyna? Oprócz dobrej zabawy oraz integracji społeczeństwa z innych krajów. Klub wspiera i pomaga zaadaptować się do życia w Polsce oraz umożliwia zyskanie nowych znajomości na lata. Klub pomaga też im na szczeblu osobistym. W pewnym sens klub spełnia też rolę ambasadora i każdy zawodnik jest takim ambasadorem.

Jak odbierany jest zespół?

Zacznę może od odbioru przez Małopolski Związek Piłki Nożnej założyciel klubu bał się komplikacji przy rejestracji zawodników i klubu, gdyż obowiązuje limit dla obcokrajowców w Polsce. Stwierdzono, jednak w tamtejszym związku że klub może wystartować w lidze, jeśli tyczy się odbioru przez zawodników i kibiców drużyny przeciwnej wszyscy stosunku do nich podchodzą z respektem i szacunkiem. Często po meczu ktoś idzie porozmawiać z nimi.

Podsumowanie:

Tak jak wspomniałem świat łączy piłka oraz pół żartem pół serio Kraków. To piękne miasto z Wawelem na czele dał szansę na integrację oraz zjednoczenie społeczeństwa i popularne smoki, które nazwę wzięły na cześć Smoka Wawelskiego budzą w świecie piłki nożnej powszechny respekt. Sam z zaciekawieniem zaglądam czasem co tam u nich słychać. Być może za parę lat usłyszymy o nich najwyższych szczeblach rozgrywkowych w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *