Przejdź do treści

Ciekawa inicjatywa kibiców, czyli Wiara Lecha Poznań

Wstęp:

Rzadko kibice danych klubów tworzą swój własny klub. Kibicom Lecha Poznań się to udało. Jakie są warunki dołączenia do tego klubu? Należy kibicować zespołowi mieć karnet oraz pojechać na minimum cztery wyjazdy, oprócz tego klub chętnie w swoje szeregi przyjmuje byłych zawodników związanych z Lechem o których trochę później. Dałem Wam mały zarys to teraz czas przejść do historii.

Historia:

Przenosimy się w czasie do 2011 roku. Zaczęli od Okręgowego Pucharu Polski. Początkowo zespół złożony tylko z kibiców Lecha Poznań poprowadził Trener Dariusz Kustoń. Udało się drużynie awansować do trzeciej rundy. Nikt się wtedy nie spodziewał, że klub zaliczy taki progres i będzie terminowym etapem. Rok później przyszedł czas na kolejną przygodę tą b-klasową. Rok później przyszedł awans do a-klasy, gdzie zespół spędził dwa sezony w kolejnych sezonach aż do 2019/2020 grali na poziomie klasy okręgowej. Kolejne parę sezonów spędzili w V lidze. Z tym, że w sezonie 2021/2022 byli blisko awansu do IV, lecz przegrali w barażach, ale co się odwlecze to nie uciecze. I w obecnym sezonie grają w IV lidze zajmując obecnie 6 pozycje.

Zarys drużyny:

W tej części artykułu skupię się na znanych członkach drużyny, jednak należy pamiętać też o innych , którzy wkładają sporo serca i czasu w ten klub. W zespole występują chociażby: Hubert Wołąkiewicz czterokrotny reprezentant Polski. W Lechu Poznań rozegrał 104 spotkania natomiast tle Ekstraklasy ma ich łącznie 230. Innym nazwiskiem, który może kojarzyć się kibicom jest Błażej Telichowski. Błażej na szczeblu Ekstraklasy ma 210 występów w samym Lechu 63 mecze. Dodatkowo 15 spotkań dla reprezentacji do lat 21. Jakub Wilk to trzeci muszkieter w drużynie. Trzykrotny reprezentant kraju, 160 występów w Ekstraklasie oraz 61 w najwyższej klasie rozgrywkowej na Litwie. W samym Lechu 197 spotkań. Siergey Krivets kibicom Lecha, ale i nie tylko znana postać. Na szczeblu Ekstraklasy 92 spotkania. W Lechu ma na koncie 86 meczów w pierwszej drużynie oraz 49 w rezerwach klubu. Dokłada do tego 38 spotkań w reprezentacji swojego kraju. W zespole występuje jeszcze paru zawodników, którzy poznali smak wyższych lig. Dodatkowo w połączeniu z kibicami Lecha mamy do czynienia z ciekawą lokalną drużyną, gdzie faktycznie fundamentem jest wiara w Lecha, miłość do klubu oraz nadzieja, która towarzyszy akurat każdym klubom.

Wielofunkcyjność:

Czytając ten artykuł do tej pory myśleliście, że klub ten to tylko piłka nożna? Otóż nie. Jest choćby sekcja futsalu. W tej samej sekcji od niedawna gra Łukasz Trałka jedna z legend Lecha. W 2019 roku powstała sekcja koszykówki. Ciekawy oraz ambitnie rozwijający się projekt przyciągnął uwagę mediów już jakiś czas temu, ale postanowiłem sam po swojemu przyjrzeć się klubowi.

Podsumowanie:

Przygoda kibiców choć miała być chwilową zajawką trwa do dzisiaj i jest coraz bardziej rozbudowana. Połącznie zabawy oraz profesjonalizmu sprawia, że klub ten jest jedyny w swoim rodzaju, szczególnie że niewiele klubów ma takie zasady jak Wiara Lecha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *