Przejdź do treści

Barycz Sułów nowa potęga na piłkarskiej mapIe?

Postanowiłem napisać artykuł analizujący zespół Barycz Sułów. Czemu akurat ten klub? Od dawna śledzę jego poczynania zarówno na boisku ligowym jak i na polu transferowym.

Historia

Trzeba zacząć jednak od samego początku od korzeni tego klubu. Klub powstał w 1947. roku. Skupmy się, jednak na ciut nowszych czasach. Od sezonu 2002/2003 do sezonu 2019/2019 włącznie występowali na boiskach a-klasy. Później kolejne dwa sezony to klasa okręgowa, a ostatnie dwa to czwarta liga.

Sytuacja ligowa

Właściwie warto się przyjrzeć tutaj sytuacji od poprzedniego sezonu. Prawda jest taka, że zespół był rzut beretem od spadku do klasy okręgowej, jednak z kapitalną rundą wiosenną gdyby kibic patrzył tylko na to to Barycz Sułów byłby mistrzem. W tym sezonie obecnie mają drugie miejsce w dużo cięższej czwartej lidze, bo po reorganizacji rozgrywek.

Sponsor

Wieczysta Kraków ma Wojciecha Kwietnia, Barycz Sułów ma za sponsorów firmę Tarczyński. Widać działania sponsorów w wielu miejscach w klubie. Wielu zawodników, którzy przychodzą tu z pewną renomą od początku mówią, że celem jest awans klubu do szczebla centralnego. Dobrze, ale czemu w ogóle taka firma angażuje się w ten lokalny klub? To z sentymentu właściciela firmy do tego rejonu, ponieważ z niego pochodzi. O samej firmie nie muszę wspominać, że jest choćby sponsorem Reprezentacji Polski czy zespołu Panthers Wrocław. Dbając o bazę treningową itp klub wyróżnia się w niższych ligach.

Sparingi

Mało, która drużyna z niższych lig wyjeżdża na zgrupowania, a co dopiero do gorącej i pięknej Hiszpanii. Taki obóz właśnie miała drużyna Baryczy w 2023 roku. Udali się do Callei, żeby tego było mało w ostatnim okresie przygotowawczym zagrali z Sandecją Nowy Sącz czy z paroma zespołami z trzecich lig. Wszystko to już dodaje kolejny punkt, że ta drużyna w najbliższych latach może jeszcze namieszać.

Zawodnicy

Zrobiła się w klubie doświadczona drużyna. Przypatrzmy się paru zawodnikom i spróbujmy zrozumieć ich argumenty za dołączeniem do klubu. Zazwyczaj pierwszą zajmuje bramkarz, więc u nas niech też tak będzie. Dominik Budzyński lat 31 poprzednie kluby: IFK Lulea, Stomil Olsztyn, Sandecja, ŁKS Łódź, Śląsk Wrocław, Miedź Legnica oraz Polonia Warszawa. Ma, również występ w reprezentacji Polski U-20. Marcin Wdowiak obrońca, który przyszedł w tym sezonie z Stali Brzeg. Przedtem występował dla Ślęzy Wrocław oraz GKS-u Bełchatów. Prawie 200 meczów w trzeciej lidze. Jakub Bohdanowicz 148 meczów w trzeciej lidze w barwach Ślęzy Wrocław. Maciej Tomaszewski 182 mecze w trzeciej lidze. Dawid Bąk występy w CLJ w barwach Śląska Wrocław w tych samych barwach jeden występ w trzeciej lidze. Sebastian Jasiński, również można powiedzieć weteran CLJ w barwach Śląska Wrocław. Miłosz Paradowski pomimo zaledwie 20 lat rozegrał już na szczeblu trzeciej ligi 57 spotkań w barwach MKS Kluczbork. Kolejny doświadczony zawodnik, jeśli chodzi o trzecią ligę to Maciej Matusik, który rozegrał w niej 148 spotkań, dodatkowo ma jeden występ w Ekstraklasie. Kolejny nowy nabytek, a zarazem ogromne wzmocnienie to Mateusz Stempin z Ślęzy Wrocław. 200 występów w trzeciej lidze to kolejny pokaźny dorobek do ogólnej skali doświadczenia w klubie. Wzmocnieniem klubu okazał się także Filip Olejniczak, który ma koncie 16 występów w II lidze w Polsce oraz 88 w trzeciej lidze. Przed sezonem dołączył także Jakub Gil. To zawodnik, który ma 1 występ w pierwszej lidze oraz 64 występy w trzeciej lidze. Jedną z największych gwiazd w zespole jest Jakub Smektała były zawodnik Ruchu Chorzów, Piasta Gliwice czy Zawiszy Bydgoszcz ma na swoim koncie 104 mecze w Ekstraklasie, 83 w pierwszej lidze, 27 meczów w drugiej lidze oraz 11 w trzeciej lidze. Innym ciekawym zawodnikiem jest Grzegorz Kotowicz rozegrało on 36 spotkań w drugiej lidze oraz 38 w trzeciej lidze, a także ma na swoim koncie sporo meczów w CLJ. Kolejnym zawodnikiem z sporym bagażem doświadczenia z trzeciej ligi jest Damian Celuch, który na tym szczeblu rozegrał 210 spotkań. Ostatnim omówionym przeze mnie zawodnikiem będzie Piotr Grzelczak. 221 spotkań w Ekstraklasie, 53 w pierwszej lidze, 51 w Kazachstanie, 14 w Grecji oraz 5 występów w reprezentacji U-21. Przedstawienie składu miało zobrazować siłę drużyny oraz jej doświadczenie. Zawodników jest znacznie więcej ja wybrałem tylko paru. W skali niższych lig, szczególnie czwartej ligi wygląda to ciekawie.

Trener

Często od zawodników przychodzących do tego klubu słychać, że dużą rolę odegrał trener i również dzięki niemu sporo osób wybiera ten klub. Janusz Kudyba, bo o nim mowa jest byłym piłkarzem takich klubów jak Lech Poznań, Motor Lublin, Zagłębie Lubin czy Śląsk Wrocław. Jako trener między innymi trenował: Zagłębie Sosnowiec, Miedź Legnicę czy Górnik Polkowice. Bagaż doświadczeń tego trenera jest więc duży co między innymi przekłada się na siłę drużyny z Sułowa. W poprzednim sezonie, gdy klub od listopada objął trener Kudyba zespół odnotował 11 zwycięstw, 4 remisy i trzy porażki. I został mistrzem rundy wiosennej. W tym sezonie bilans to 10 zwycięstw i jedna porażka (stan na 19.10.2023 rok). Zespół Janusza Kudyby jest silny i chcę wspiąć się na wyższy ligowy poziom.

Co skłania zawodników do transferu do drużyny?

Wielu zawodników mówi, że to zasługa trenera, inni zawodnicy robią to że względu rodzinnych, inni wierzą w projekt firmy Tarczyński, jeszcze inni są pod wrażeniem funkcjonowania klubu, który pod względem organizacyjnym przewyższa poziom rozgrywkowy,

Podsumowanie:

Czy Barycz Sułów może stać się nową potęgą na mapie piłkarskiej Polski? Jest wiele argumentów za o czym pisałem w danych podrozdziałach. Przede wszystkim są to: sponsor, trener, drużyna, zaplecze oraz atmosfera. Każdy z tych punktów może świadczyć, że Barycz za jakiś czas, za parę lat awansuje na poziom centralny. Świat piłki nożnej jest jednak o tyle piękny, że nie jest to w 100% przesądzone, bo nie grają pieniądze, a drużyna. W przypadku Baryczy Sułów możemy jednak mówić o mądrym prowadzeniu klubu i o logicznym budowaniu kadry, zarówno o młode osoby jak i doświadczone ligowo. Co będzie? Zobaczymy za jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *